TARTU KARLOVA KOOL
EST
esilehe_galerii

6.b ja 2.b talgutasid Mäepealsel

Mäepealsel sai taas üle kahe aasta talgutatud. Viimased kaks kevadet on olnud erandlikud ning suisa eraklikud, mistõttu sooviks sellist esialgu tühise asjana tunduvat rõõmsat koostegutsemist suisa üle maa hüüda.
 
Kirjutan paari lausega, mida sõna „talgu” tähendab. See sõna on pärit sellest ajast, kui Eestis oli veel talupojakultuur. Siis käidi kordamööda ühe pere (ehk talu) juurest teise juurde ja tehti  selliseid töid, mis nõudsid rohkem tööjõudu kui ühel perel või talul oli. Näiteks tehti sada aastat tagasi kartulivõtu-, heina- ja sõnnikuvedamistalguid.
 
Miks talguid nimetatakse „Teeme ära!” talguteks?
 
„Teeme ära!” toimus esimest korda 2008. aastal, mil üle-eestilise koristusaktsiooni käigus koristasid 50 000 vabatahtlikku kogu meie riigi territooriumilt ära ligi 10 000 tonni prügi. See kogus on üüratult suur. Võrdluseks tooksin näiteks elevandi, kelle keskmine kehakaal on kuni 7,5 tonni ...
 
Mäepealse pererahvas kolis linnast maale kaheksa aastat tagasi ja täpselt kaheksa aastat oleme ka meie „Teeme ära!” talgutest osa võtnud. Ükski meie talgu pole olnud sarnane eelmisele talgule. Küll aga on kõiki meie talguid ühendanud tegus sõpruskond.
 
Sellel aastal „hõikasime” talgud välja Karlova kooli 6.b ja 2.b klassi postkastides. Kes meie lapsi ikka liidab kui mitte õpetajad. Eriline tänu siin krapsakatele õpetajatele Merikesele, Liivile ja Raidole, kes kohe härjal sarvist haarasid ja lastega 7. mai hommikul kell kümme Mäepealse õuele vurasid.
 
Sellel aastal ootasid istutamist viiskümmend kuusepuud ning rajamist pihlaka-allee. Küülikud Lilli ja Tommi arvasid, et nende puur tuleks üle peitsida ja Mäepealse peremees oli õuele tellinud suure koorma mulda, et murul mõnus tatsata oleks. Uuenduskuuri sai ka kiviktaimla – selle aktsiooni võib kanda lastevanemate ja õpetaja omaalgatuse kapsaaeda.
 
Juntsud 2.b klassist istutasid pihlaka-allee ja juba soliidses vanuses kuuenda b klassi seltsimehed istutasid koos klassijuhatajaga viiskümmend kuusepuud. Mulla kühveldamine ja mööda Mäepealset laialivedamine oli juba mehisem töö ... siin tulid  appi härrad papad isiklikult. Mida tegid emad? Nemad riisusid kogu selle paarkümmend tonni mulda laiali. Tähtis töö – muruseemne külvamine – jäi juba  kuuendike ülesandeks.
 
Loodame, et 6.b klassi istutatud kuusekesed saavad headeks semudeks 2018. a „Teeme ära!” talgutel istutatud sajale kuusele. Eesti Vabariigi 100. sünnipäevaks istutatud kuused on tänaseks päevaks juba teismelise pikkuseks sirgunud.

Kui ammustel aegadel lõpetati talgud kiikumise ja simmaniga, siis ega meiegi kehvemad olnud. Meie grillmeistrid panid aga grilli ja kümblustünni huugama ning õhtu edenedes sai mõnusa hoo sisse mõttetalgu. Mõttetalgu tähtsust ei tohi mitte mingil juhul alahinnata, sest just sellistel talgutel sünnivad igas Eestimaa nurgas parimad ideed ning plaanid. Mäepealse Suured ja Väikesed Mõtlejad jõudsid otsusele, et püüame ka edaspidi hoida meie talgutraditsiooni. Küll see töögi tehtud saab, peaasi, et suured ja väikesed kokku saaksid, et silmast silma juttu ajada.
 
Koostegutsemine, olgu selleks siis vestlemine, naljaviskamine, mängimine, jooksmine või hüppamine võivad tunduda tühiste nähtustena, kuid me kõik teame, kui palju me oleme viimased kaks kevadet igatsenud sõpru ...
 
Kohtumiseni 2023. a talgutel!
Maarja Astover

Teated

Avaleht Meie kool
Koolielu
Koolipere
Koorikool
Lapsevanemale
Kontakt