TARTU KARLOVA KOOL
EST
esileht


 

Noor, tule suvel varjevõrke punumaÕues on tunda magusaid suvelõhnu, ees on ootamas koolivaheaeg, loodetavasti palju päikest ja põnevaid elamusi ning palju vaba aega. 
Ukrainas käib aga juba teist aastat sõda. Sõjateemad pole meedias enam ammu uudiste esirinnas,  räägitakse sõjaväsimusest. Samas on Ukraina sõjakolletes varjevõrkude järgi suur nõudlus.  

Paljud ei teagi mis need varje-, kaitse- või maskeerimisvõrgud üldse on. Tavainimesel pole rahuajal seda teadmist vaja. Militaarmaailmas on varjevõrke kasutatud juba I maailmasõjas, kus nendega kaitsti vaenlase eest nii sõjaväelisi- kui ka tsiviilobjekte. Ka sõjauudiste telepildis on käsitööna valminud tekstiiliribadega punutud võrgud üsna tihti vaateväljas.

On imetlusväärne, et Karlova kooli 8c klassi õpilane Luisa Virunurm leidis tänu FB grupile Aitan Kaitsta tee Tartu Ülikooli õppehoonesse (Jakobi 2), varjevõrkude punumiskohta. Ta valmistas 8-ndate klasside loovtööna 4 m x 5,5 m (22m2) suuruse metsa toonides varjevõrgu, valides tööprotsessi, mis hõlmas kõiki varjevõrgu tegemise erinevaid etappe–ta kogus ise materjali, värvis materjali sobivaks, lõikas ribad, punus ribad võrku ning lõpuks pakkis ja sildistas oma võrgu. Mahuka töö lõpule viimine näitas tüdruku sitket iseloomu, head planeerimisoskust ja tema mitmekülgsust. Märkimisväärne oli ka tugev kodune toetus. 

Luisa Virunurme loovtöö „Varjevõrk taaskasutatavatest materjalidest metsatoonides“ sai kaitsmisel ülikõrge hinde– 98 punkti 100-st. Luisa enda eesmärk oli teha käsitööl põhinev sisukas ja originaalne loovtöö, kuid tema töö omab palju laiemat kandepinda. 
Varjevõrkude tegemine seob endas mitmeid  ühiskonnas olulisi teemasid–aitame praktilise panusega (võrgud ja kiivrikatted) Ukraina sõdureid,  väärtustame taaskasutust ja vabatahtliku tegevust ning teeme koostööd rahvusvahelisel tasandil kaitsevaldkonnas. Kõik meie võrgud saadetakse usaldusväärsete partneritega Ukrainasse ning võrgud aitavad otseselt Ukraina relvajõude võitlusel sissetungijatega ja päästavad inimelusid.

Varjevõrgu tegemine pole keeruline aga nõuab pealehakkamist, aega ja juhiste järgimist (juhised on FB grupis Aitan Kaitsta). Varjevõrke on käinud punumas kooli kogukogukonnapraktika raames ka Miina Härma Gümnaasiumi kooli 7ndate klasside õpilased, kellele see oli hea võimalus sõpradega koos head teha.

Pikk suvi on ees, tule ja anna sinagi oma väike panus Ukraina kaitseks! 
 
Tartus on võimalik varjevõrke punuda kolmes kohas:
* Igal tööpäeval, kell 9–17, Omicumis (Riia 23b/2), kontakt: signe.varv@ut.ee
* Igal kolmapäeval, kell 16–20, Philosophicumis (Jakobi 2), kontakt: kristel.kajak@ut.ee
* Igal reedel, kell 17–21, Meeste Kojas (Anne 46a), kontakt: kyllike.pihkva@gmail.com
 
PS! Kuna suvi on ka puhkuste aeg, siis võta igaks juhuks enne oma tulekut ühendust punumiskoha koordinaatoriga, et uurida kas tegevus toimub.
 
 
Kristel Kajak,
Luisa loovtöö üks juhendajatest ning Karlova kooli 5. ja 7. klassis käiva kahe õpilase lapsevanem 
 
 

Teated

Kalender

Avaleht Meie kool
Koolielu
Koolipere
Koorikool
Lapsevanemale
Kontakt